Meet the Staff

Senior Leadership Team

Headteacher
Mr R Woods

Deputy Headteacher
Mr J Heffernan
Whole School Self Evaluation and Quality Assurance

Assistant Headteachers

Mr D Johnson
Designated Safeguarding Lead
Personal Development and Welfare

Mr S Spencer
Curriculum and Assessment
Option Pathways

Mr N Wallace
School Attendance
Pupil Premium

Mr M Wycherley
Teaching and Learning
Whole School Literacy

Mrs H Pardoe
Pastoral Curriculum
Student Welfare

Mr T Bradley
Director of Sixth Form

Mrs F MacCready
School Business Manager

Pastoral Leaders

Mrs N Azakli  Year 7
Mr R Kelso Davies Year 8
Mrs A Senior  Year 9
Mrs S Fish Year 10
Mrs H Yeates Year 11
Mrs K Crowe  Years 12 and 13
Mr P Bittles Years 12 and 13

Subject Leaders

Mrs V McEvoy Art
Mrs C Thomas Biology
Mrs M Smart Business Studies
Mr T Brown Chemistry
Mr I Hanson Computing
Mrs J Milborne Drama + ARC
Mr D Huws English
Mr P Bittles Geography
Mr D Whipp History
Mr D Gradwell Mathematics
Mr G Gerrard Modern Foreign Languages
Mrs H McKenna and Mr C Rushworth Music
Mrs N Simms Physical Education
Mr D Deakin Physics
Mrs K Crowe Psychology
Mrs D Freestone Religious Education
Mr C Povey Science
Miss S Cowell Technology

Teachers

Mrs S Galvin Art
Mrs A Senior Business/Economics 
Mr D Heaney Computing 
Mrs K Kidd Computing   
Ms S Lowe Drama  
Mr K Andrew English 
Mrs L Baglole English 
Miss N Bown English 
Mrs D Buckley English
Mrs A Davenport English 
Mrs N Gradwell English 
Miss A McGrath English 
Miss L Forest Kelly English 
Mrs E Dale Geography  
Mr R Kelso Davies Geography 
Miss S Parker Geography 
Mrs S Stobbs History  (maternity)
Mr J Watts History 
Mr J Jackson History 
Mr A Noone History 
Mr C Oliver Law
Mr S Barker Mathematics  
Mr C Barnes Mathematics 
Mrs S Fish Mathematics 
Miss D Zhou Mathematics  
Mr A Webster Mathematics  
Mr J Martin Mathematics 
Mrs E Riddell Mathematics 
Mrs A Whitehill Mathematics 
Mrs H Yeates Mathematics 

Mrs C Bainbridge MFL
Mr C Bühler MFL
Mrs L McAleenan MFL
Mrs J Petts MFL
Mrs B Williams Music  
Mr C Rushworth Music  
Mr M Armstrong Physical Education
Mrs N Azakli Physical Education 
Miss L Forsey Physical Education
Mr J Cotton Physical Education 
Mrs E Hardman Religious Education 
Mr D Kelly Religious Education 
Mrs S Keating Religious Education  
Mrs H Tonkin Religious Education 
Mr R Bennett Science 
Mrs H Cameron Science 
Mr D Deakin Science 
Mr M Dunn Science 
Mrs A Keeble Science  (maternity)
Mr J Fletcher Science  
Mrs C Martin Science 
Mrs E Pidsley Science  
Mr T McGuinness Science 
Mrs R Pacitti Technology 

Peripatetic Music Teachers

Mr C Altree
Drums

Miss D Coe
Clarinet

Mr T Moore
Guitar

Learning Support Staff

Learning Mentors
Mr A Evans – Team Leader,
Safeguarding and Welfare Officer
Mr P Barratt
Mrs L Quilty
Mrs M Holt
Mr C Hamilton

Cover Supervisor
Mrs C Birtwistle

Teaching Assistants: ARC
Mrs R Birch
Miss L Catherall
Dr S Cross
Mrs G Wakefield
Mrs J Isherwood
Mrs K Rose (HLTA)

Assistant SENCo (ARC)
Mrs J Milbourne

Teaching Assistants
Mrs J Ball
Mrs R Barnes
Mrs P Bickerton
Mrs R Birdsey (HLTA)
Miss S Capstick (maternity)
Mrs H Glover
Mrs J Goward (HLTA)
Mrs P Lyons
Mrs A McCormick
Mrs M Orlowska
Mr J Smetka

 

SENCo
Mrs S Hilton

Support Staff

Mrs M Gelling
Chaplain

Mrs V Hill
Operations Manager and PA to Headteacher

Administration Staff

Mrs E Cassidy
Reprographics / Receptionist

Mrs H Dowdall
Student Support Administrator

Ms G Hardman
Exams Officer

Mr R Hunt
Education, Welfare and Attendance Officer

Miss S Kazmierczak
Student Support Administrator & Medical Room

Miss R Behan
Student Support Administrator

Mrs M Meenan
Finance Assistant 

Mrs M Miller
Communications Administrator

Mrs F O’Hanlon
Finance Officer

Mrs D Poole
HR Officer

Mrs Jenny Toms
Sixth Form Administrator 

Mrs T Leech
Curriculum Support Manager & Admissions Officer

Mrs M Meenan
Finance Assistant

Mrs V Parkes
Receptionist

Learning Resource Centre

Miss K Roberts
LRC Manager

Technical Support Staff

Mrs R Bartley
Senior Science Technician & Medical Room

Mr A Bolas
Science Technician

Mr C Bowden
DT Technician

Mr M Sherratt
ICT Support 

Mr G Makin
Science Technician

Mrs S Sharpe
Mrs G Daly-Shone
Art / Food Technology Technician

Site Staff

Site Management
Mr M Crossley
Premises Manager, H & S Officer

Caretakers
Mrs L Humphries
Mrs M Jones
Mr J Archibald
Mr Z Aspansionok
Mrs L Carter
Mr K Kitchen

Mid-Day Assistants
Mrs N Humphries
Mrs C Silver

Cleaning Staff
Mr Z Apanasionok
Mrs L Carter
Mrs S Dimelow-Bird
Mrs S Dufty
Mrs C O’Hora
Mrs M Orlowska
Mrs H Pawley
Mrs C Smith
Mrs G Sproston
Mrs S Sutcliffe

Cleaning Staff
Mrs M Jones
Mrs M Orlowska
Mrs H Pawley
Mrs C Smith
Mrs G Sproston

Catering Staff

Mrs Tracey Sandbach
Catering Manager

Mrs A Clark
Mrs L Drinkwater
Miss S Dufty
Miss S Gemmell
Mrs T Gilbody
Mrs S Hallwood
Mrs K Mellor
Ms H Parsonage
Mrs R Southern
Mrs N Whitney

Form Tutors 2022/23

7 Bernadette G Gerrard
7 Camara L Baglole
7 John Paul T McGuinness
7 Kolbe C Bainbridge
7 Romero J Watts
7 Teresa D Kelly
7 Vincent S Galvin & J Fletcher
7 Ward R Pacitti

8 Bernadette E Riddell
8 Camara L Forsey
8 John Paul N Gradwell
8 Kolbe S Cowell
8 Romero C Thomas
8 Teresa C Barnes
8 Vincent De Paul S Lowe & K Kidd
8 Ward A McGrath

9 Bernadette I Hanson
9 Camara J Jackson
9 John Paul D Heaney
9 Kolbe V McEvoy
9 Romero J Cotton
9 Teresa S Parker
9 Vincent de Paul E Hardman
9 Ward C Martin

10 Bernadette L Forrest-Kelly
10 Camara N Simms
10 John Paul R Bennett
10 Kolbe S Keating
10 Romero D Gradwell
10 Teresa D Buckley
10 Vincent de Paul D Deakin
10 Ward M Dunn

11 Bernadette   J Petts
11 Camara M Smart & C Buhler
11 John Paul K Andrew
11 Kolbe H Cameron
11 Romero S Barker
11 Teresa D Freestone
11 Vincent de Paul H Tonkin
11 Ward E Pidsley & N Bown

12 Bernadette   A Noone
12 Camara C Oliver; C Rushworth
12 John Paul D Huws
12 Kolbe P Bittles & C Buhler
12 Romero T Brown

13 Bernadette   K Crowe & A Webster
13 Camara A Davenport
13 Kolbe J Martin
13 John Paul C Povey
13 Romero D Whipp